Z jakich materiałów powstają zasłony? Wybierz najlepszy dla siebie!

Dom i Wnętrze

Zasłony spełniają zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Pozwalają na zaciemnienie pokoju, wtedy kiedy mamy na to ochotę, lub też dopuszczenie światła z zewnątrz, poprzez odsłonięcie okien. Co więcej, dobrze dobrany kolor oraz rodzaj tkaniny potrafią optycznie powiększyć pomieszczenie. Przedstawiamy zasłony z różnych materiałów i prezentujemy ich możliwości.

 


 

Rodzaje tkanin na zasłony

Wybór materiału na zasłony powinien być podyktowany stylem, w jakim zaaranżowane jest wnętrze, kolorystyką, a także wielkością pomieszczenia oraz okien. Elegancki aksamit, wykonany z włókien jedwabnych, bawełnianych lub syntetycznych, to materiał bardzo ciężki. Poznamy go po charakterystycznej strukturze, wynikającej ze sposobu tkania – są to bardzo krótko przystrzyżone włoski, przewleczone przez osnowę. Aksamit sprawdzi się w przestronnych, jasnych wnętrzach. Równie wykwintnym, ale nieco lżejszym materiałem jest tafta. Jej gładka, błyszcząca powierzchnia dobrze odbija światło. Tkanina z jedwabnej tafty, czyli tzw. mora, również pięknie się mieni – te dwa materiały świetnie komponować się będą z zabytkowymi meblami z ciemnego drewna. Kolejnym rodzajem tkaniny na zasłony jest żakard. Zawiły splot i dekoracyjny motyw utkany z wielobarwnej przędzy to doskonały sposób na udekorowanie wnętrza. Równie ciekawie wyglądać może brokat, czyli materiał wzbogacony o metalowe nici, które błyszczą się i mienią w świetle lamp. Żakard oraz brokat dobrze wyglądać będą w połączeniu z eleganckim, ale prostym wnętrzem. Nadmiar motywów dekoracyjnych mógłby zaburzyć harmonię aranżacji, dlatego też decydując się na wzorzyste zasłony, warto zrezygnować z kolorowych dywanów czy ozdobnego obicia kanapy. W niewielkim pokoju dobrze sprawdzą się cienkie tkaniny; przepuszczając nieco światła nie pozwolą, aby pomieszczenie tonęło w mroku, co potęgowałoby wrażenie ciasnoty. Bawełniany perkal ma lekko błyszczącą powierzchnię; delikatny woal może być pokryty dowolnym tkanym wzorem lub zadrukowany. Z kolei transparenty szyfon przepuści bardzo dużo światła dziennego, dlatego też polecany jest do niewielkich okien. Bardzo dekoracyjny, cienki i przejrzysty jest także tiul.

 

Jednowarstwowe czy dwuwarstwowe?

Jeśli zależy nam na zaciemnieniu okna, warto sprawdzić, ile światła przepuszcza wybrana przez nas tkanina. Grube materiały – aksamit, tafta, mora, brokat, żakard – występują w różnych wariantach. W zależności od gramatury mogą bardzo szczelnie zasłaniać otwory okienne lub przepuszczać nieco światła. Cienkie tkaniny – perkal, woal, szyfon, tiul – pozwalają na swobodne wpadania promieni słonecznych do wnętrza, lekko je rozpraszając. W zależności od upodobań, z każdego z tych materiałów uszyć możemy zasłony jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Co więcej, jeśli chcemy skutecznie wyciemnić pomieszczenie, pomiędzy dwie warstwy materiału można dodatkowo wszyć flizelinę.

 

Sprytny trik

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku zasłon dwuwarstwowych jest uszycie ich z dwóch materiałów o różnych kolorach lub wzorach. Tym sposobem, wieszając je na zmianę jedną bądź drugą stroną, możemy dowolnie zmieniać wystrój wnętrza.

Wybierając materiał na zasłony, warto zwrócić uwagę na to, aby nie był on zbyt przytłaczający. Grube, ciężkie, ciemne tkaniny sprawdzą się wyłącznie w przestronnych pomieszczeniach – w przypadku mniejszej powierzchni lepiej wyglądać będą materiały cienkie, zwiewne i jasne.

 

Written by Alicja