Z czego szyje się dywany?

Dom i Wnętrze

Niewielu z nas wyobraża sobie pomieszczenie bez leżącego w nim dywanu – jest to element nadający pomieszczeniu „ciepła”. Jego funkcja nie kończy się na powyższym, dywany pełnią funkcje dekoracyjne oraz wyciszają odgłosy chodzenia.

Na rynku znajduje się olbrzymia ilość produktów różniących się takimi parametrami jak: grubość, gęstość, kolorystyka, styl oraz wielkość. Jaki jest najlepszy dywan? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dla każdego będzie prawdziwa inna odpowiedź. Przejdźmy zatem do tematu, dywany produkowane są z różnych materiałów (zarówno naturalnych jak i sztucznych). Poniżej kilka najważniejszych materiałów, które są wykorzystywane przy ich wytwarzaniu. Rozróżnia się dywany:

– wełniane

Wełna jest jednym z najbardziej szlachetnych surowców wykorzystywanych przy produkcji wysokiej jakości dywanów (podobnie jak jedwab). Wytwarzanie może odbywać się ręcznie oraz maszynowo. Tego rodzaju dywany należą do najtrwalszych ze względu na swoją strukturę. Innymi jego zaletami jest łatwość w utrzymaniu czystości. Proszę jednak pamiętać, że przy praniu istnieje możliwość utraty koloru oraz farbowania.

– jedwabne i z wiskozy

Oba typy dywanów są przeznaczone do wykorzystywania w mieszkaniach. Wiskoza jest syntetycznym odpowiednikiem jedwabiu – jak można się domyśleć ma to swoje odzwierciedlenie w cenie dywanu. Tego typu produkty należą do najbardziej luksusowych. Oczywiście wiskoza jest dużo tańsza niż jedwab. Dywany te mają wspólną cechę – nadają pomieszczeniu blasku, ale są też bardzo trudne w utrzymaniu czystości. Dywany tego rodzaju nie są także bardzo trwałe.

– bawełniane

Dywany wykonane z bawełny są cienkie i relatywnie mało trwałe. Znajdują zastosowanie np. w sypialniach. Generalnie kwestia ich dopasowania do mieszkania jest indywidualna.

– polipropylenowe [PP] oraz poliamidowe

Dywany powstałe z polipropylenu i poliamidu są w 100% sztuczne, nie są zatem produktami ekologicznymi (co może mieć znaczenie dla większości z nas). Takie dywany są często spotykane w biurach gdzie poddawane są ciągłemu testowi pod kątem wytrzymałości. Oba produkty nie mają tendencji do pochłaniania wilgoci. Wbrew powszechnym opiniom „nie są niezniszczalne” i przy dużej eksploatacji dochodzi do ich wycierania się oraz nieodwracalnych zabrudzeń.

Mam nadzieję, że odnajdziecie Państwo „swój najlepszy dywan”!

Źródło:

http://ace24.pl/

Written by Alicja