Zanim weźmiesz kredyt samochodowy

Biznes Finanse

O tym, że samochody są niezbędne niejednokrotnie przekonały się osoby, które były zmuszone do podróżowania pociągami czy innymi środkami komunikacji publicznej. Niestety nie zawsze można było dotrzeć na czas. Dlatego też posiadanie auta bywa koniecznością, jeśli nie chce się być uzależnionym od środków transportu publicznego. Nie każdego jednak stać na taki wydatek, dlatego część rozważa kredyt samochodowy. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować wszystkie „za i przeciw”.

Kredyt samochodowy jest produktem bankowym, który umożliwia uzyskanie środków finansowych na zakup auta, zarówno nowego, jak i używanego – z salony, komisu, od osoby prywatnej, z zagranicy. Banki swoje oferty kierują wyłącznie do osób, które spełniają szereg warunków. Przede wszystkim kredytobiorca musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, adekwatną do wnioskowanej kwoty oraz długości okresu kredytowania. Na zdolność wpływa przede wszystkim wysokość miesięcznego dochodu przypadająca na jedną osobę, uwzględniająca inne zobowiązania oraz zadłużenia. Zanim więc zdecydujemy się na kredyt i bank pobierze opłaty przygotowawcze, warto sprawdzić czy mamy szansę na jakikolwiek kredyt.

Warto też porównać ofertę kilku banków. Konkurencja na tym polu jest dość wysoka, więc instytucje finansowe, by przyciągnąć klientów oferują atrakcyjne warunki kredytów: niskie oprocentowania, długi okres kredytowania, brak dodatkowych opłat.

Decydując się na kredyt samochodowy, warto mieć również świadomość, że całkowita kwota jaką przyjdzie nam zapłacić za auto będzie nieco wyższa aniżeli cena pierwotna. Bank nalicza bowiem odsetki za każdy miesiąc trwania kredytu.

Written by Karol