Zawsze modnie, zawsze zdrowo!

Sport

Statystyki nie kłamią, coraz więcej młodych ludzi ma problemy ze zdrowiem. Siedzący tryb życia, zła dieta i przede wszystkim brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej często przyczyniają się do przedwczesnego rozwoju chorób układu krążenia oraz przewlekłych dolegliwości, takich jak cukrzyca, astma i nadciśnienie. Już kilkanaście minut dziennie poświęconych uprawianiu wybranej dyscypliny sportowej może okazać się niezwykle zbawiennie dla zdrowia.

Wigor o każdej porze roku

Sport to zdrowie! Wie to nawet przedszkolak, jednakże dorośli często zapominają o tej jakże cennej radzie. Oczywiście najtrudniejszym etapem w walce o zdrowe i wysportowane ciało jest podjęcie samej decyzji o regularnej aktywności fizycznej, ponieważ wiąże się to z kilkoma wyrzeczeniami. Co ciekawe, często nie są to rezygnacje natury finansowej, lecz przede wszystkim chodzi o kwestię wygospodarowania wolnego czasu, który wiele osób chętnie woli przeznaczyć na siedzenie w pubie lub oglądanie telewizji. Tymczasem tylko pół godziny codziennego biegu wystarczy, aby zmniejszyć aż o połowę ryzyko wystąpienia nowotworu układu oddechowego, a także znacząco przyczynić się do wzmocnienia serca i całego układu krwionośnego. Systematyczne uprawianie sportu wpływa również na kwestie wizualne, wszak szczupła, umięśniona i zdrowa sylwetka jest pożądana przez wszystkich, niezależnie od wieku i płci. W zdrowym ciele zdrowy duch – w trakcie biegania wytwarzają się endorfiny, łagodząc tym samym wszelkie napięcia nerwowe. Aktywność fizyczna bardzo często łączy się z odpoczynkiem psychicznym, bowiem dotleniony mózg jest o wiele bardziej twórczy i jest w stanie podejmować trafniejsze decyzje.

Wygodnie i gustownie

Oprócz niezliczonych korzyści zdrowotnych wynikających z biegania, warto zwrócić uwagę na jeden, często pomijany, ale bardzo ważny aspekt, jakim jest odpowiedni ubiór. W okresie jesienno-wiosennym zaleca się nakładanie lekkiego i niekrępującego stroju, w którym będzie się odczuwać lekki chłód. Podczas biegania znacząco podwyższa się temperatura całego ciała i organizm się grzeje, uwalniając ciepło poprzez skórę. Mokra i spocona skóra dość szybko się wychładza, przez co można narazić się w najlepszym wypadku na ostre przeziębienie. Gdy na zewnątrz jest zimno, to powinno się zakładać dodatkowo czapkę, ponieważ przez głowę ucieka do trzydziestu procent ciepła całego organizmu. Najczęściej wybieranym nakryciem jest klasyczna, wyprodukowana z wełny czapka Beanie. Często ozdobione zabawnymi frazami lub internetowymi memami, czapki stały się nieodłącznym elementem tak zwanego streetwearu, czyli wielkomiejskiej mody. W połączeniu z dresowymi spodniami i bawełnianą bluzą, stanowią wygodny, popularny i przede wszystkim atrakcyjny zestaw do biegania.

Korzyści z biegania

To oszczędny sport z licznymi korzyściami dla zdrowia i urody, pomagający zrelaksować się na wielu płaszczyznach (zarówno fizycznych, jak i psychicznych), a także okazja do poznania nowych osób i odpoczynku od miejskiego zgiełku i codziennego natłoku problemów. Nie wspominając już o noszeniu modnych dodatków i wspaniałym samopoczuciu.

Written by Alicja