Złoto nie straci swego uroku?

Biznes Finanse

Inwestowanie w cenne kruszce zawsze budziło duże zainteresowanie tych, którzy chcieli się szybko wzbogacić. O gorączce związanej z poszukiwaniami pewnego pięknie połyskującego metalu na pewno wszyscy słyszeli wiele razy. Nie da się ukryć, że to właśnie ten jeden kruszec, wzbudzający przez długie wieki najwięcej emocji, ma szczególne znaczenie dla kształtowania się gospodarki w wielu krajach.

W dzisiejszych czasach inwestowanie w złoto wciąż jest popularną i prestiżową formą lokowania oszczędności. Oprócz jego niewątpliwej urody, która jest wykorzystywana w jubilerstwie oraz w sztuce, ma ono wiele innych zastosowań, między innymi w medycynie i elektronice. To, co jest szczególnie istotne dla osób traktujących złoto jako formę, która skupiać ma w sobie ich oszczędności, wiąże się z jego trwałością i z faktem, że jest ono niemal niezniszczalne. Dlatego nie brakuje osób, które decydują się na to, by zamienić swój kapitał na zachęcająco wyglądające sztabki i monety.

Zanim jednak poddamy się magicznemu urokowi niebywałego złotego połysku, musimy wiedzieć o tym, że z inwestowaniem w kruszec mogą wiązać się różne niespodzianki i wcale nie mamy pewności, że nie stracimy części swoich pieniędzy. Warto wziąć pod uwagę, że ceny złota na całym świecie notowane są w dolarach. Wiąże się to oczywiście z tym, że jeśli waluta staje się mocniejsza, to cena naszego złota najczęściej tanieje.

Prognozy co do wzrostu lub obniżki cen złota są rozmaite i nierzadko naprawdę zaskakujące. Znaczący i doświadczeni inwestorzy prognozują na przykład bardzo poważny spadek kursu dolara, co ma wiązać się z niebywałym wzrostem ceny szlachetnego kruszcu. Warto jednak być realistą i prześledzić notowania na giełdzie w ciągu ostatnich lat – bez wątpienia stawiając na złoto możemy się rozczarować. Chętnych na zakup sztabek, chociażby tych najmniejszych nie brakuje. Możemy je kupić chociażby w banku, po złożonym wcześniejszym zamówieniu, lub zamówić z dostawą do domu.

Written by Karol